Pescuit sportiv în Delta Dunării



Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Pescuit sportiv în Delta Dunării

Pescuit sportiv în Delta Dunării

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Pescuit sportiv în Delta Dunării

Totul despre pescuitul sportiv în Delta Dunării


2 participanți

    Lanseta de salau

    bogdan29
    bogdan29


    Data de inscriere : 21/02/2013

    Lanseta de salau Empty Lanseta de salau

    Mesaj  bogdan29 Dum Feb 24, 2013 3:52 am

    De ani de zile m-am tot chinuit sa gasesc un bat care sa indeplineasca mai toate doleantele mele. Si am tot schimbat-schimbat. Ba era prea tare, ba era prea scurt, ba era prea "fleasca". Pana la urma ,m-am rezumat la un bat de 2,13(hand made), 10,5-28 gr. Ani de zile am pescit cu el si facea fata cu brio la orice. Ca erau twistere, voblere etc. Deci se cam preta la orice tip de naluca, pana cand un amic al meu a inchis usa la masina inainte ca eu sa il i-au de acolo Sad
    Cand l-am vazut rupt in trei bucati(intr-o fractiune de secunda)am simtit ca se rupe ceva in mine. Partida de pescuit a fost compromisa cu toate ca mai aveam unul de rezerva la mine. Nu ma mai puteam concentra.
    In fine, au inceput iarasi cautarile, vroiam cel putin unul la fel. Dupa vreo jumatate de an, un prieten mi-a zis ca are un blank din state etc. Am intrebat de putere. 14-42. Ma gandeam ca este prea tare si avand incredere deplina in el a zis sa-mi aduca "joarda" Am pus mana pe el si am zis ca asta este!
    Dupa punerea inelelor mandrina etc a iesit un bat de nota 10. Pot pescuii lejer cu 10 gr dar la fel de lejer pescuiesc si cu 52 gr. Acum simt ca am gasit batul ideal pentru mine, pe mana mea. Va spun ca este un pic moale pe varf(primele 2 inele) dar dupaia este o bruta, ranga. Acum am vorbit de batul meu de salau pe care il folosesc doar la dunare sau atunci cand stiu ca sunt si exemplare mari in zona.
    Am uitat sa va spun si lungimea: 2,37 M. Mi se pare mult mai ok ptr pescuitul de pe mal dar merge bine si din barca.
    Urmeaza si alte bete sa le expun!
    Fire intinse!
    Marius Mircea Barău
    Marius Mircea Barău
    Administrator


    Data de inscriere : 24/12/2012

    Lanseta de salau Empty Re: Lanseta de salau

    Mesaj  Marius Mircea Barău Lun Feb 25, 2013 1:05 am

    bogdan29 a scris:De ani de zile m-am tot chinuit sa gasesc un bat care sa indeplineasca mai toate doleantele mele ..... un prieten mi-a zis ca are un blank din state etc. Am intrebat de putere. 14-42. Ma gandeam ca este prea tare si avand incredere deplina in el a zis sa-mi aduca "joarda" Am pus mana pe el si am zis ca asta este!
    Dupa punerea inelelor mandrina etc a iesit un bat de nota 10. Pot pescuii lejer cu 10 gr dar la fel de lejer pescuiesc si cu 52 gr. Acum simt ca am gasit batul ideal pentru mine, pe mana mea. Va spun ca este un pic moale pe varf(primele 2 inele) dar dupaia este o bruta, ranga. Acum am vorbit de batul meu de salau pe care il folosesc doar la dunare sau atunci cand stiu ca sunt si exemplare mari in zona.
    Am uitat sa va spun si lungimea: 2,37 M. Mi se pare mult mai ok ptr pescuitul de pe mal dar merge bine si din barca.
    Urmeaza si alte bete sa le expun!
    Fire intinse!

    Frumoasă şi în acelaşi timp tristă poveste, fapt pentru care am renunţat la a o mai repeta (partea tristă). Ar fi util cred, pentru cei ce fac primii paşi în pescuitul şalăului cu năluci, să faceţi o expunere detaliată de motive pentru care consideraţi "băţul" dvs. ca fiind de nota 10. Mulţumim anticipat.
    Fire întinse !!!

      Data/ora curentă este: Joi Mar 28, 2024 10:03 pm